List do maturzystów

Drodzy Maturzyści !

W roku akademickim 2015/16 Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej uruchamia nowe studia przyrodniczo-technologiczne pierwszego stopnia z językiem wykładowym angielskim. Ten nowy kierunek Science and Technology stanowi unikalną ofertę edukacyjną dla absolwentów szkół średnich z naszego regionu i obcokrajowców z kartą Polaka, dla których te studia będą bezpłatne. Równolegle na tym kierunku będą studiowali cudzoziemcy, którzy będą płacili za naukę.

Studia na kierunku Science and Technology będą prowadzone przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki we współpracy z Wydziałami Chemii oraz Biologii i Biotechnologii. Program studiów jest tak pomyślany, że w przeciągu trzech lat nauki, słuchacze zdobędą solidne podstawy do dalszych studiów na specjalistycznych kierunkach przyrodniczych, technologicznych, czy technicznych, zarówno na UMCS, jak i dowolnej uczelni krajowej, czy zagranicznej. Obecnie nasz Uniwersytet przygotowuje bogatą ofertę anglojęzycznych studiów drugiego (magisterskich) i trzeciego (doktoranckich) stopnia.

Maturzysto, nie musisz już dziś decydować, kim chcesz być i jaką wybrać specjalizację. Na naszych studiach zdobędziesz solidny zasób wiedzy z nauk biologicznych, chemicznych, fizycznych, informatycznych, matematycznych i technologicznych, który pozwoli na dalsze studia w wybranym przez Ciebie kierunku i uczelni. Z pewnością czeka Cię ciężka praca, bo program studiów jest bardziej obszerny niż na innych kierunkach, ale wiedza, którą zdobędziesz będzie profitowała w twoim przyszłym życiu zawodowym. Marzysz, żeby uzyskać dyplom renomowanej uczelni w Europie Zachodniej, czy Ameryce, my Ci to ułatwiamy. Program naszych studiów jest w pełni kompatybilny z programami tego typu studiów na czołowych uczelniach zachodnich. Po naszych anglojęzycznych studiach uzyskasz tytuł zawodowy licencjata (Bachelor of Science), który otworzy Ci drzwi do dalszej nauki na studiach drugiego stopnia (graduate studies) na wybranej przez Ciebie uczelni. Studia na zachodnich uniwersytetach są kosztowne, więc może lepiej zacząć naukę w kraju a potem przenieść się na Oxford czy Cambridge, studiować tam dwa lata i dostać taki sam dyplom, jak po pięcioletnich studiach?

Liczba bezpłatnych miejsc na kierunku Science and Technology jest ograniczona (25). O przyjęciu obywateli polskich i osób z Kartą Polaka ze znajomością języka angielskiego na poziomie B2, będzie decydował tylko konkurs matur. Osoby płacące za studia, dla których w roku akademickim przygotowaliśmy 45 miejsc, będą przyjmowane według kolejności zgłoszeń. Niewątpliwie dodatkową atrakcją dla Polaków, będzie wspólne studiowanie z obcokrajowcami. Pozwoli Wam to pełnić rolę ich przewodników i doradców i stworzy okazję do nabrania niezbędnej biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim. Tak, nie należy zapominać o tym, że studia Science and Technology, dadzą Ci nie tylko bardzo dobre podstawy do dalszej nauki na wybranym przez Ciebie kierunku, ale też nauczą Cię myśleć i mówić po angielsku.

Serdecznie, więc zapraszam Was Drodzy Maturzyści na studia Science and Technology na UMCS. Z pewnością przekonacie się, że
Study in Lublin is cool!

Prof. dr hab. Krzysztof Pomorski
Pełnomocnik Rektora UMCS ds. Studiów Anglojęzycznych